Az érdeklődés egymás iránt többnyire kölcsönös, ám a kisebb-nagyobb gyerekek sokszor túlzott bizalommal fordulnak az idegen kutya felé is, nem tartják be az ismerkedés szabályait, ami védekező reakciót válthat ki az állatból. A kutya célja ilyenkor nem az, hogy kárt tegyen a gyerekben, viszont védekezik, és hirtelen odakapással megsebezheti – hívta fel a figyelmünket a szakember.
Kitért arra is, hogy a szülők sokszor bizalmatlanok a kutyákkal szemben. A távolságtartás nem baj, azonban fontos, ne a harapás rémképével fenyegessük a kicsiket. Ha a gyerek barátkozni szeretne egy idegen kutyával, előtte mindenképpen kérdezzük meg a gazdáját, megengedi-e az ebbel való ismerkedést. Ügyeljünk arra, hogy szemből közelítsünk az állathoz, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, és ne legyen a kezünkben étel, ami felébresztheti a falánkságát.
Megkötött kutya közelébe pedig soha ne engedjük a gyereket! A szakember a félős gyerekekkel kapcsolatosan pedig azt tanácsolja: ne erőltessük mindenáron az állatokkal való barátkozást, inkább a fokozatosságra törekedjünk. S bár a családban élő kutya a cseperedő gyereket nem vetélytársként kezeli, hanem kölyökként, akit védelmezni kell, mindig tartsuk szem előtt azt, hogy az eb falkalény.